Zilele Sighişoarei 2017 – program

VINERI, 19 MAI 2017

PIATA SIGMA
Ora 17.00 Deschiderea oficială a evenimentului de către Primarul municipiului Sighișoara, Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean și invitații
Ora 17.15 Recital – Fanfara Sighisoara
Ora 18.00 Concert de muzică corală – Corul „Armonia”
Ora 18.30 Programul elevilor sighișoreni:
18.30 Școala Gimnazială “Radu Popa” – Corul școlii
18.45 Școala Gimnazială “Aurel Mosora” – Corul Cantabile
19.00 Școala Gimnazială “Victor Jinga” – Demonstrații de dans modern
– Recitare de poezii
19.15 Școala Gimnazială “Zaharia Boiu” – Corul școlii
– Sceneta “Legenda Turnului cu ceas”
Ora 19.30 Spectacol folcloric – Ansamblul “Românașul”& soliștii: Andreea Lăpădat, Daniela Vlad, Doina Pintea, Nicu Pintea și Nelu Șopterean
Ora 21.00 Recital folcloric – Cristian POMOHACI
SALA SANDER
Ora 19.00 Vernisajul Expoziției “Sighișoara în culoare”, Asociația Alma Mater Castrum Sex

SÂMBĂTĂ, 20 MAI 2017

SALA MICĂ A MUNICIPIULUI SIGHIȘOARA
Ora 10.00-13.00 Sesiune de comunicări ştiinţifice “ Local. Regional. Național, în context European”

Comunicări în plen: Deschiderea oficială a lucrărilor 

Cuvânt de deschidere – Primarul Municipiului Sighișoara, Ovidiu-Dumitru Mălăncrăvean

Moderatori : dr. Liviu Cîmpeanu, dr. Nicolae Teșculă

  1. Adrian Sovrea,  doctorand, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu

Rit și ritual funerar pe Valea Târnavei Mari ( sec. VII-XII)

  1. Alexandru Florin Cioltei, doctorand, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu

Instituții administrativ-teritoriale laice din Transilvania în documentele medievale de secol XII

  1. Corina Hopârtean, doctorand, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu

                Surse scrise privind ordinul Paulin în Transilvania Medievală

  1. dr. Sorin Minghiat prof. Univ.Facultatea de Arhitectură, Universitatea „ Spiru Haret” Bucureşti

            Metode interdisciplinare aplicate în studiul edificării primei Mitropolii a Țării   

           Românești de la Curtea de Argeș.

  1. Ioan Fedor Pascu, arheolog, Primăria Municipiului Sighişoara

        Câteva considerații privind morfologia urbană, spațiile publice și segregările  

         urbane din Centrul istoric Sighișoara

  1. dr. Liviu Cîmpeanu, cercetător științific, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu

               Din vremea lui Mihai Vodă: sighişorenii în luptele din toamna anului 1600

Pauză 

  1. dr. Nicolae Teşculă, director, Muzeul de Istorie Sighişoara

         Însemnul de convocare al adunării centumvirale din Sighișoara ( 1704)

  1. Andrei Nicolae Nacu, cercetător, Universitatea ” Lucian Blaga” Sibiu, Academia Română, Institutul de Cercetări Socio-Umane Sibiu

Imaginea Sighișoarei în planurile realizate de inginerii militari austrieci în secolul al XVIII-lea 

  1. dr. Adonis P. Mihai,muzeograf, Muzeul de Istorie Sighişoara

         Arme de foc cu fitil din colecția Muzeului de Istorie Sighișoara

  1. dr.  Vasile Silviu Muntean, preot paroh Vânători

Insemnări pe cărți de cult din parohia ortodoxă română Vânători

  1. Ion Eugen Sârbu, profesor, Liceul Tehnologic Sighișoara 

Aspecte ale vieții evreilor din Mediaș în prima jumătate a secolului XX

  1. Gheorghe Drăgan, profesor, Școala Gimnazială ” Octavian Goga” Sighișoara

Cultele neoprotestante din județul Alba ( 1918-1938)

  1. Lucia Ţarălungă –director- Biblioteca municipală „ Zaharia Boiu” Sighişoara

     Radu Popa personalitate a arheologiei și a istoriei românești

SALA SANDER
Ora 15.00 Masă rotundă cu tema “Integrarea copiilor cu dizabilități în societate” și Atelier de creație
PIATA SIGMA
Ora 17.00 Spectacol de teatru interactiv pentru copii – Trupa Hocus Pocus Preparatus
Ora 18.00 Spectacol de teatru “Să nu iubești” – Clubul Copiilor Sighișoara
Ora 18.30 Concert de muzică corală – Corul „Vox Animi”
Ora 19.00 Dansuri săsești – Ansamblul de dansuri F.D.G.R. Sighișoara
Ora 19.30 Dansuri maghiare – Ansamblul de dansuri populare Kikerics
Ora 20.00 Concert – Gabriel Dorobanțu
Ora 20.50 Concert – Gabriel Cotabiță
Ora 21.40 Concert -Trupa Hara
MUZEUL DE ISTORIE SIGHIȘOARA
Ora 20:30 Noaptea Muzeelor, Povestiri Nocturne – Turnul cu Ceas

DUMINICĂ, 21 MAI 2017

SALA SANDER
Ora 09.00 Cupa “Zilele Sighișoarei” la Șah
TURNUL FIERARILOR
Ora 11.00 Vernisajul Expoziției “Sighișoara, mon amour”, Asociația Alma Mater Castrum Sex
STADIONUL MUNICIPAL
Ora 11.00 Meci de fotbal OldBoys
SALA POLIVALENTĂ RADU VOINA
Ora 15.00 Finala Turneului de handbal juniori “ Handbal=Sport, mișcare, sănătate”
Ora 17.00 Demonstrație de Arte Marțiale
Ora 18.00 Meci de handbal demonstrativ H.C.M. Sighișoara – C.N.E. Sighișoara
CLUBUL COPIILOR SIGHIȘOARA
Ora 15.00 – 16.00 Demonstrație de karting
BISERICA DIN DEAL
Ora 18.00 Concert – Corul „Laudate”, Cor de copii conduși de dl. Jay Hartzler
PIATA SIGMA
Ora 17.00 Spectacol de magie pentru copii – Trupa Hocus Pocus Preparatus
Ora 18.00 Spectacol de teatru Călători și călătorii cu bucluc – Clubul Copiilor Sighișoara
Ora 18.30 Concert de muzică corală – Corul „Nicolae Bogdan”
Ora 19.00 Programul elevilor sighișoreni:
Colegiul National “Mircea Eliade” – Corul Școlii
Ora 19.15 Sighișoara Dansează – Demonstrație și workshop dans latino – salsa și bachata
Ora 20.00 Concert – Adda
Ora 20.50 Concert – Lidia Buble
Ora 21.40 Concert –Alex Velea
Ora 22.10 Foc de artificii

Notă:
Organizatorul își rezervă dreptul de a face modificări în program. (sursa afiş şi program pagina de Facebook a evenimentului Zilele Sighişoarei 2017)

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.

Powered by WordPress | Designed by: Premium WordPress Themes | Thanks to Themes Gallery, Bromoney and Wordpress Themes