Sportivi sighişoreni pe podium

radioson-300x115Sfârşitul săptămânii trecute a fost unul de bun augur pentru atleţii sighişoreni care au participat la competiţii sportive din ţară. Astfel, atleta Mădălina Florea a participat duminică, 10 aprilie, la Cluj Napoca la Campionatul Internaţional de Semimaraton. Atleta sighişoreancă s-a clasat pe locul I la Semimaraton, obţinând timpul de 1’14’’37. Competiţia a avut participare de nivel mondial, ocupantele locurilor 2 şi 3 fiind sportive din Kenya. Sighişoreanca Mădălina Florea este legitimată la Club Atletic Municipal Sighişoara şi potrivit antrenorului Ioan Avram, acum se pregăteşte pentru obţinerea baremului necesar participării la Olimpiada de la Rio de Janeiro din această vară.

De asemenea, sâmbătă, 9 aprilie, echipa CSS Sighişoara a ocupat locul 2 la junior III, la două puncte diferenţă de ocupanta locului I la Campionatele Naţionale de Cross juniori şi copii ce s-au desfăşurat la Botoşani. Echipa Sighişoarei i-a avut în componenţă pe sportivii: Popa Marius, Olariu Gabriel, Voican Tudor şi Popa Raul. La aceeaşi competiţie elevul Daniel Sederiesi a obţinut medalie pentru locul II iar Raul Cuti pentru locul 3. Elevii sunt pregătiţi la CSS Sighişoara de către profesor-antrenor Ioan Avram.

Both comments and pings are currently closed.